Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

ПРОГРАМА ЗА ПРОСЛАВА НА ВЕЛИГДЕН 2012

Печати PDF

Pokana veligdenski_praznuvanja


Место: Фоаје и сала во Спомен дом АСНОМ

Датум: 12.04.2012 година(четврток)

Почеток: 10:00 часот

Време

Програма

*10:00-16:00

 Традиционална Велигденска изложба на јајца

Ликовна изложба на дела на тема „Велигден“

10:00-10:05

Официјално отварање на настанот и  обраќање на Градоначалникот на општина Делчево г-н Горан Малешевски

10:05-10:10

Кратко излагање на свештено лице и порака по повод Велигденските празници

10:10-10:25

Доделување на награди по објавен конкурс за литературни творби на тема „Велигден“ и читање на наградените творби

10:25-10:40

Изведба на деца од ОЈУДГ „Весели цветови

 1. Музичка точка „Водарки“ и стихотворбите „Македонче“, „Велигденска“, „Културно дете“ и „Екологија“ - голема група деца од 5-6 години, предводени од воспитувачката Магда Видимлиска и негователка Верче Златковска
 2. Музички точки „Велигденска песна“ и „Молитва за Велигден“ и стихотворба „Празнично звони“ - голема група деца од 5-6 години, предводени од воспитувачката Виолета Гиздовска и негователката Зера Абдулова

10:40-10:55

Изведба на ученици од ООУ „Св.Климент Охридски“

 1. „Игра“ од В.А.Моцарт-оркестар под менторство на Горан Ќурчиски
 2. Велигденска песна- ученици од I-во одделение
 3. Божиќна песна-ученици од IV-2, под менторство на Сузана Давитковска

10:55-11:10

Изведба на ученици од ООУ „Ванчо Прке“

 1. Три слатки тајни“-Бојана Симовска
 2. „На два два три“-Гоце Стојменовски
 3. „Кога ноќта помина“-Хабиб Зејнулов и Елена Јовановска
 4. „Сите мои слики“-Бојана Гоцевска и Елена Георгиевска
 1. Балетска точка „Лошиот Мите“-ученици од I-во одделение

11:10-11:35

Во организација на ЈЛБ „Илинден“

 1. Драматизација „Животот на Исус“ - изведба на 12 ученици
 2. Читање на текст на тема „Смислата на Велигден“


11:35-11:50

Настап на СОУ „М.М.Брицо“

 1. Изведба на рок и поп музика-бенд „М.М.Брицо“, под менторство на проф.Слободан Илиевски

11:50-12:05

Настап на ЗФГ „Копачка“, с.Драмче

 1. „Море калуѓере, црн ѓаволе“
 2. „Јана е шума градила“
 3. „Церското“
 4. „Ситното“
 5. „Копачка“

12:05-12:20

Настап на НУЦК „Н.Ј.Вапцаров“, Делчево

 1. Сплет игри од Пијанецот
 2. Женско оро „Лазаренки“
 3. Пирински игри

12:20-12:35

Настап на КУД „Гоце Делчев“, Делчево

 1. Соло изведба на песната „На Велигден“
 2. Оро „Делчевско ситно“

 


Share/Save/Bookmark

Оваа содржина е заклучена. Не е можно коментирање на оваа статија.

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес325
mod_vvisit_counterВчера680
mod_vvisit_counterОваа недела1988
mod_vvisit_counterПретходна недела4222
mod_vvisit_counterОвој месец11468
mod_vvisit_counterПретходен месец12072
mod_vvisit_counterВкупно3508331

Присутни online: 4
Ваша IP: 3.239.40.250
,
Денес: Јан 21, 2021