Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Соопштение за одржување на обуки на граѓани во рамки на проект од трансгранична соработка

Печати PDF


Општина Делчево во партнерство со општина Благоевград од Република Бугарија, во периодот мај 2011-мај 2012 година го спроведува проектот „Разумно искористување на еко ресурсите на планините Голак и Влаина“, кој е кофинансиран од Европската унија преку ИПА Програмата за прекугранична соработка помеѓу нашата држава и Република Бугарија CCI 2007CB16IPO007.

Целта на проектот езголемен капацитет за одржливо користење на билките и шумските плодови во прекуграничниот регион, која ќе биде остварена преку спроведување на проектните активности, кои се насочени кон зголемување на знаењето на собирачите и откупувачите на билки и шумски плодови, со цел да се обезбеди нивно непотребно уништување.

Покрај другите активности во рамки на проектот е предвидено спроведување на 3(три) дводневни обуки за собирачите на билки и шумски плодови на тема: „Добри практики за собирање, примарно складирање и искористување на билки и шумски плодови“. Обуките ќе се спроведат во периодот февраури-април 2012 година.

За таа цел општина Делчево ги повикува сите заинтересирани собирачи на билки и шумски плодови на територијата на општина Делчево кои сакаат да бидат вклучени во обуките да се пријават во канцеларијата на проектот која се наоѓа во просториите на општина Делчево за да пополнат формулар за регистрација:

Соба бр.28, кај Асистентот на проектот Весна Николовска, телефон 033 411 550, 072 237 039.

Пријавувањето за обуките се врши до 16.02.2012 година до 16 часот.

 

Општина Делчево

Проект „Разумно искористување на еко ресурсите на планините Голак и Влаина“

Share/Save/Bookmark

Оваа содржина е заклучена. Не е можно коментирање на оваа статија.

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес343
mod_vvisit_counterВчера680
mod_vvisit_counterОваа недела2006
mod_vvisit_counterПретходна недела4222
mod_vvisit_counterОвој месец11486
mod_vvisit_counterПретходен месец12072
mod_vvisit_counterВкупно3508349

Присутни online: 7
Ваша IP: 3.239.40.250
,
Денес: Јан 21, 2021