Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Студиска посета на Прага на службеници од Делчево

Печати PDF

Во рамките на проектот „Јакнење на свесноста за родовата еднаквост и вклучување во процесите при градење на политиките" што го спроведува Македонско женско лоби , невладината организација ДЕСИДЕ и Институтот за европски политики ЕУРОПЕУМ од Р.Чешка а кој се спроведува во општините Делчево, Гевгелија, Битола, Куманово, Карпош, Чешиново-Облешево, Арачиново и Желино, од 5 до 9 Декември 2011 година, координаторот на КЕМ при Општина Делчево , заедно со координаторите од другите општини, учествуваше во студиска посета во Прага, Р.Чешка.

Главна цел на посетата е зацврстување на врските за родово сензитивни и инклузивни процеси за донесување на политики на локално и национално ниво. Во рамките на студиската посета , учесниците имаа средба со директорот на Институтот ЕУРОПЕУМ Давид Крал, Градоначалничката на Стањковице, општина во Прага, Владислав Герхард, секретар на град Прага, Мерек Резанка директор на чешиот Завод за статистика, Зденка Киндлова од Комитетот за еднакви можност на мажите и жените, Јана Кавкова директорка на Форум 50%, професори од Институтот за родови науки при карловиот универзитет и голем број на невладини организации кои работат на развивање на родовиот концепт во Р.Чешка и регионот.

Share/Save/Bookmark

Оваа содржина е заклучена. Не е можно коментирање на оваа статија.

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес321
mod_vvisit_counterВчера680
mod_vvisit_counterОваа недела1984
mod_vvisit_counterПретходна недела4222
mod_vvisit_counterОвој месец11464
mod_vvisit_counterПретходен месец12072
mod_vvisit_counterВкупно3508327

Присутни online: 8
Ваша IP: 3.239.40.250
,
Денес: Јан 21, 2021