Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

"Добар почеток" за дечињата од ОЈУДГ "Весели цветови" во Делчево

Печати PDF

Thumbnail image

Во рамки на проектот "Добар почеток" финансиски поддржан од Европската Унија, преку фондовите на Ромскиот Образовен Фонд- Будимпешта,  на територијата на општина Делчево, во соработка со Општина Делчево и Градоначалникот, г-дин Горан Малешевски, ОЈУДГ “Весели Цветови“ и невладината организација „КХАМ“ во месец декември 2010 година започнаа активностите од самиот проект.

Thumbnail image Thumbnail image

Со проекот се опфатени деца од 0-6 години кои живеат во градот Делчево како и с.Тработивиште. Проектот "Добар почеток" се залага за градење на партнерство помеѓу ромските родители, образовните власти и институции, локалните власти и граѓанското општество. Како дел од активностите се вклучување на децата од ромската етничка заедница во преучилишните установи со цел полесно и поуспешно да се воспостави транзицијата во основното образование.Општина Делчево учествува со обезбедување на превоз на децата вклучени во проектот од с.Тработивиште, како и обезбедување на лице – негователка која е одговорна за грижата на децата. Исто така, во рамки на активностите се обезбедени и заменети 9 влезни врати во ОЈУДГ “Весели Цветови“ со алуминиумска столарија. Проектот ќе се имплементира во две фази. Имено, првата фаза е започната и ќе трае до 30.06.2011 година додека втората фаза на имплементација на проектот ќе започне од 01.09.2011 година и ќе трае до 30.06.2012 година.

 

Share/Save/Bookmark

Оваа содржина е заклучена. Не е можно коментирање на оваа статија.

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес321
mod_vvisit_counterВчера680
mod_vvisit_counterОваа недела1984
mod_vvisit_counterПретходна недела4222
mod_vvisit_counterОвој месец11464
mod_vvisit_counterПретходен месец12072
mod_vvisit_counterВкупно3508327

Присутни online: 7
Ваша IP: 3.239.40.250
,
Денес: Јан 21, 2021