Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Во Делчево заврши операцијата Флоријан за оваа година, најава за реконструкција на противпожарниот дом

Печати PDF
Thumbnail image
По двенеделни обуки заврши операцијата „Флоријан“ во Делчево со која на припадниците на Територијалната противпожарна единица во Делчево им се донираше опрема за интервенции во случај на сообраќајни незгоди, од страна на Здружението на пожарникари на Обединетото кралство. Донираната опрема, како и обуката спроведена од страна на инструктори од Шкотска, е добредојдена за пожарникарите од Делчево, во насока на подобрување на подготвеноста на единицата за брза реакција и справување со случаи на сообраќајни незгоди на патиштата.
Thumbnail image Thumbnail image
Обуките беа составени од два дела:
  • Обука за користење на хидрауличните клешти кои беа донирани за ТППЕ Делчево
  • Обука за укажување на прва помош и реакција на прв контакт со повредени луѓе во сообраќајни незгоди
Thumbnail image Thumbnail image

Во рамки на одбележувањето на 20-ти Мај-Денот на пожарникарите, на јавна показна вежба пред Спомен - домот „АСНОМ“ во Делчево за граѓаните, како и претставниците од повеќе институции на локално ниво, беше демонстрирана подготвеноста на пожарникарите од ТППЕ Делчево, за ракување со новата опрема, како и демонстрација на вештините при укажувањето на прва помош и првата (примарна) реакција при справувањето  со последиците од незгодата.

Thumbnail image Thumbnail image

Thumbnail image Thumbnail image

Thumbnail image Thumbnail image

Thumbnail image Thumbnail image

На свечениот коктел организиран во рамките на одбележувањето на празникот на пожарникарите, Претседателот на Советот на Општина Делчево, г-динот Тони Трајановски, на припадниците од ТППЕ Делчево кои беа дел од обуката им беа доделени сертификати за учество во оваа обука. Притоа беа потенцирани напорите и заложбите кои ги прави ЕЛС ДЕлчево, заедно со Советот на Општина Делчево, во насока на подобрувањето на условите за работа како и подготвеноста на ТППЕ Делчево во извршувањето на работи од својот делокруг на работење. Во таа насока од страна на Градоначалникот на Општина Делчево беше најавена понатамошна поддршка на противпожарната единица, како и реконструкција и санација на противпожарниот дом во Делчево, во кој со децении назад не се инвестирани финансиски средства и внимание, во тоа време, од страна на надлежните носители на јавни функции. Предвидена е реконструкција на ѕидовите и подот, како и набавка на нов инвентар и опрема, и набавка на нови енергетски-ефикасни прозори.

Минатата година во рамки на операцијата „Флоријан“ беше донирано ново противпожарно возило со целосна придружна опрема и работни униформи, за чиј транспорт и регулација на документи  ЕЛС Делчево и ЈПКД „Брегалница“ платија по 3000 евра - вкупно 6000 евра. Беа купени нови службени униформи за пожарникарите и беше изграден покривот на гаражата на единицата, која беше оставена на милост и немилост на временските услови.

Со сите овие нови содржини застапени во ТППЕ Делчево, заложбите на Градоначалникот и Претседателот на Советот и целиот Совет, за развој и унапредување на ефикасноста на надлежностите на сите фактори вклучени во рамки на работењето на Локалната самоуправа, се реализираат во голема мера, што претставува основна програмска определба во работата на Градоначалникот г-дин Горан Малешевски.
Share/Save/Bookmark

Оваа содржина е заклучена. Не е можно коментирање на оваа статија.

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес361
mod_vvisit_counterВчера680
mod_vvisit_counterОваа недела2024
mod_vvisit_counterПретходна недела4222
mod_vvisit_counterОвој месец11504
mod_vvisit_counterПретходен месец12072
mod_vvisit_counterВкупно3508367

Присутни online: 6
Ваша IP: 3.239.40.250
,
Денес: Јан 21, 2021