Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Свечено пуштање во употреба на Улица Сервисна 3 со најава за реализација на поголем број проекти во периодот кој следува

Печати PDF
Thumbnail image

На пригодна свеченост, Градоначалникот на Општина Делчево, г-дин Горан Малешевски, и претседателот на Советот на Источен плански регион, г-динот Ратко Димитровски, во присуство на градоначалниците од Источниот плански регион и директорката на Центарот за развој на Источниот плански регион. ја пуштија во употреба улицата „Сервисна 3“. Улицата се наоѓа во развојната Сервисна зона, во северозападниот дел на Делчево. Изградбата на оваа улица се реализираше пред Нова Година, со финансиски средства од Буџетот на Општина Делчево. Изведувач на работите беше ЈПКД „Брегалница“ од Делчево како носител на севкупниот проект, а подизведувач ГД „Гранит“ од Делчево, кои ги реализираа асфалните работи на улицата.

Thumbnail imageThumbnail image

Според зборовите на Градоначалникот на Општина Делчево, реализацијата на овој проект оди во директен прилог на подобрувањето на инфраструктурните услови, за постојните индустриски капацитети во овој дел од градот, но и иницирањето за воспоставување на нови финансиски инвестиции, во изградба на стопански објекти од лесната индустрија, кои неминовно ќе доведат до нови вработувања и заживување со нов импулс во целокупната економија во општина Делчево.

Thumbnail imageThumbnail image

Од страна на Градоначалникот беа најавени и изградбата на улиците „Сервисна  2“, „Сервисна 4“ и „Сервисна 5“ со што целокупната патна инфраструктура на оваа индустриска зона ќе се заокружи и би се создале реални услови за изградба на предвидените индустриски капацитети во иднина. Исто така, Градоначалникот Малешевски најави и дел од градежните проекти чијашто имплементација ќе започне од наредниот месец, преку изградба на нови градски и селски улици и редица  други градежни објекти на територијата на целата општина Делчево.

Изградбата на улицата „Сервисна 3“ чинеше 4. 905.284,00 денари, а се асфалтираа 296 м, кои заедно со останатите асфалтни градежни зафати кои се реализираа на територијата на општина Делчево изнесуваа вкупно 14 км (изградени и реконструирани локални патишта).
Share/Save/Bookmark

Оваа содржина е заклучена. Не е можно коментирање на оваа статија.

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес258
mod_vvisit_counterВчера436
mod_vvisit_counterОваа недела258
mod_vvisit_counterПретходна недела3525
mod_vvisit_counterОвој месец13263
mod_vvisit_counterПретходен месец12072
mod_vvisit_counterВкупно3510126

Присутни online: 2
Ваша IP: 3.227.247.17
,
Денес: Јан 25, 2021