Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Одложено дарувањето од општина Делчево за срекниот фаќач на крстот во Брегалница

Печати PDF

Thumbnail image

По повод верскиот празник Водици, подарокот што Градоначалникот на Општина Делчево секоја година традиционално го доделува на среќниот фаќач на крстот во водите на реката Брегалница, е одложено за наредната година.Одлуката на свештените лица да не го доделат крстот оваа година е поради немилите настани во реката, кога групата момчиња кои скокнаа по крстот во водите на р. Брегалница  се обидоа  насилнички  да го фатат крстот.

Thumbnail imageThumbnail image

Градоначалникот на Општина Делчево излезе со став дека оваа година нема да се додели подарокот од Општината. Оваа година крстот ќе остане поставен во црквата „Св.Богородица“ во Делчево.  Сите верници кои ќе сакаат да се поклонат на крстот т ќе можат да го сторат тоа во црквата. Исто така, свештените лица најавија дека секогаш кога ќе има немири помеѓу натпреварувачите во реката,  црквата  ќе се однесува на истиот начин и  нема да го доделува крстот на никого.

Share/Save/Bookmark

Оваа содржина е заклучена. Не е можно коментирање на оваа статија.

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес328
mod_vvisit_counterВчера680
mod_vvisit_counterОваа недела1991
mod_vvisit_counterПретходна недела4222
mod_vvisit_counterОвој месец11471
mod_vvisit_counterПретходен месец12072
mod_vvisit_counterВкупно3508334

Присутни online: 7
Ваша IP: 3.239.40.250
,
Денес: Јан 21, 2021