Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Свечено поставен камен темелник на новата спортска сала во ОУ Св.Климент охридски во Делчево

Печати PDF
Thumbnail image
Во сабота, на 15.01.2011 година, во дворот на Основното училиште „Св.Климент Охридски“ во Делчево беше поставен камен-темелник на новата спортска сала. Изградбата на овој капитален објект  се реализира во соработка на Министерството за образование и наука при Владата на Република Македонија, со ЕЛС Делчево и претставува дел од Проектот на ова Министерство за изградба на 145 спортски сали на територијата на државата.
 
 

Thumbnail imageThumbnail image

На почетокот, на присутните им се обрати директорот на ОУ „Св.Климент Охридски“ од Делчево, г-динот Мирко Стоименовски, кој ја изрази својата благодарност до надлежните институции за реализацијата на овој проект. На свечениот чин на поставување на камен-темелникот присуствуваше Министерот за образование и наука на Република Македонија, г-динот Никола Тодоров, кој во своето обраќање пред многубројните присутни граѓани и вработени во ОУ „Св.Климент Охридски“, го истакна огромното значање од реализацијата на овој проект, како и нескриеното задоволство што граѓаните масовно ја користат новоизградената спортска сала во дворот на СОУ „М.М.Брицо“, за која се чека термин повеќе за нејзино користење.
Thumbnail imageThumbnail image

По обраќањето на Министерот, на присутните им се обрати Градоначалникот на Општина Делчево г-дин Горан Малешевски, кој ја искажа својата голема благодарност од името на граѓаните на општина Делчево, за изградбата на овој капитален објект, втор од ваков обемен и наменски карактер.

Thumbnail imageThumbnail image

Со изградбата на овој втор спортски капитален објект, за две години по ред, Владата на Република Македонија ја демонстрира својата посветеност и решеност во напорите за реализација на својата предизборна програма со која излезе пред граѓаните во претходниот изборен циклус. На  присутните граѓани, наставници и професори им се обрати и пратеникот во македонскиот парламент, г-динот Влатко Ѓорчев, кој ја поздрави изградбата на овој објект осврнувајќи се на практичните придобивки од реализацијата на новата спортска арена, преку, социолошките аспекти, здравствените, општествените, како и бенефитите во насока на изградба на  психо-физички здрави млади генерации, како алтернатива на пороците кои со себе ги носи современото општество.

Thumbnail imageThumbnail image

По свечениот чин на поставување на камен-темелникот на новиот спортски објект во Делчево, во дворот на училиштето беше приреден свечен коктел по што присутните гости од Парламентот и Министерството имаа куса прошетка низ Делчево, во придружба на Градоначалникот, Претседателот на Советот на Општина Делчево, директори на училишта и други јавни институции.

Thumbnail imageThumbnail image
Thumbnail imageThumbnail image
Thumbnail image
Share/Save/Bookmark

Оваа содржина е заклучена. Не е можно коментирање на оваа статија.

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес347
mod_vvisit_counterВчера680
mod_vvisit_counterОваа недела2010
mod_vvisit_counterПретходна недела4222
mod_vvisit_counterОвој месец11490
mod_vvisit_counterПретходен месец12072
mod_vvisit_counterВкупно3508353

Присутни online: 6
Ваша IP: 3.239.40.250
,
Денес: Јан 21, 2021