Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Пијанечкиот и македонскиот фолклор на фестивал во Турција

Печати PDF

Thumbnail image

Делегација од Делчево во организација на  Центарот за култура „Н.Ј.Вапцаров“ од Делчево  учествуваше на Шестиот Балкански  фестивал на фолклорни танци "ИЗМИР 2010".

По покана на Градоначалникот на град Измир, Република Турција, Азис Коџаоглу, фолклорната група при Центарот за култура „Н.Ј.Вапцаров“  учествуваше на шестиот по ред Балкански фолклорен фестивал ИЗМИР 2010. „На фестивалот кој  се одржа од 23 до 29 Декември оваа година нашата фолклорна група заедно со оркестарот на изворни инструменти,  учествуваше по првпат и тоа како единствени претставници од Република Македонија.

Thumbnail image

Фолклорната група се претстави со  неколку изворни ора од Пијанечкиот крај со што успешно  беше преставена нашата земја. Инаку, на Меѓународниот фестивал „ИЗМИР 2010“  учествуваа фолклорни друштва од 11 земји од Балканот,  меѓу кои: Македонија, Словенија , Хрватска, Романија, Грција, Црна Гора, Бугарија, Косово, Босна и Херцеговина и други. Со учеството на овој фестивал успешно заврши програмскиот распоред на НУЦК „Никола Јонков Вапцаров“ за 2010 година, во чии рамки беа реализирани многубројни настапи во регионот, државата и странство.

Thumbnail image
Share/Save/Bookmark

Оваа содржина е заклучена. Не е можно коментирање на оваа статија.

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес350
mod_vvisit_counterВчера680
mod_vvisit_counterОваа недела2013
mod_vvisit_counterПретходна недела4222
mod_vvisit_counterОвој месец11493
mod_vvisit_counterПретходен месец12072
mod_vvisit_counterВкупно3508356

Присутни online: 5
Ваша IP: 3.239.40.250
,
Денес: Јан 21, 2021