Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Доделени стипендиите на учениците и студентите од Буџетот на општина Делчево

Печати PDF

IMG 6002_resize

Согласно најавите и програмските определби на Градоначалникот на општина Делчево, во декември месец 2012 година беше зголемен бројот на стипендии за одличните ученици од СОУ ММ Брицо како и за студентите на македонските универзитети од Делчево, за учебната 2012/2013 година. Исто така оваа година беше зголемен и бројот на стипендии за студенти од Делчево на универзитети во странство.

Оваа година се доделени вкупно 12 решенија за стипендии во износ од 2000 денари на следните студенти:

 1. Ивона Симеоновска
 2. Димитар Димитровски
 3. Љупка Вучковски
 4. Леа Хари
 5. Марина Енѓовска
 6. Дијана Николовска
 7. Драган Манасиев
 8. Благој Милевски
 9. Ненад Калаџиски
 10. Христина Тодоровска
 11. Васко Стоименовски
 12. Елизабета Десподовска
IMG 5986_resize IMG 5987_resize

За учебната 2012/2013 година се доделени вкупно 12 решенија за стипендии на следните одлични ученици од СОУ ММ Брицо:

 1. Габриела Захариева од с, Звегор, Делчево,
 2. Моника Соколова од Делчево,
 3. Андреј Ивановски од Делчево,
 4. Наталија Илиева од Делчево,
 5. Симона Трајановска од Делчево,
 6. Анѓела Митевска од с. Габрово,  Делчево,
 7. Марија Митевска од с. Габрово,  Делчево,
 8. Ангела Коцевска од Делчево,
 9. Андреа Атанасов од Делчево,
 10. Марија Ѓоргиевска од Делчево,
 11. Анита Тодоровска од Делчево,
 12. Душка Мицевска од  Делчево,

IMG 5998_resize IMG 5999_resize

За оваа учебна година се доделени уште 4 решенија за стипендии на следните студенти на универзитети надвор од РМ:

 1. Наталија Алексова
 2. Бојан Младеновски
 3. Виктор Илиевски
 4. Александар Станковски

Ова е најголем број на доделени стипендии од Буџетот на Општина Делчево, во досегашното постоење на ЕЛС Делчево, со што во голема мера се допринесува директно кон подобрување на стандардот на учениците и студентите за кои се наменети истите. Покрај оваа мерка Градоначалникот на општина Делчево, во изминатиот период воведе и редица на други мерки наменети за подршка и промоција на образованието за младите во Делчево.

Овој тренд на зголемување на бројот на стипендии со сретсва од Буџетот на општина Делчево се планира да се реализра и во иднина.

Share/Save/Bookmark

Оваа содржина е заклучена. Не е можно коментирање на оваа статија.

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес257
mod_vvisit_counterВчера436
mod_vvisit_counterОваа недела257
mod_vvisit_counterПретходна недела3525
mod_vvisit_counterОвој месец13262
mod_vvisit_counterПретходен месец12072
mod_vvisit_counterВкупно3510125

Присутни online: 2
Ваша IP: 3.227.247.17
,
Денес: Јан 25, 2021