Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Започна изградбата на нов паркинг, тротоар и пристапна улица на улица Кеј на Брегалница

Печати PDF

IMG 2889_resize

Деновиве започна изградбата на нов паркинг простор, заедно со дел од тротоарот и нова пристапна улица на улицата Кеј на Брегалница помеѓу зградите бр.2 и бр.4. Станува збор за уредување на јавна површина, која се наоѓа пред постојните гаражи, која претставуваше проблем како за сопствениците за возила, кои ги поседуваат гаражите, но исто така и за случајните минувачи кои секојдневно гравитираат кон овој дел од градот, со оглед на калта и атмосферската вода која се појавуваше после секој обилен врнеж на дожд.

При изградбата на паркингот истовремено ке се гради и дел од тротоарот покрај улицата, по што во наредниот период ке следува и изградба на пристапна улица за индивидуалните стамбени објекти помешу зградите. Со тоа ке се реши едно горливо прашање за жителите на овој дел од населбата 3-ти реон, а притоа целата површина ке добие нова функционалност и пристоен изглед.

IMG 2884_resize IMG 2887_resize

Изведувач на дел од градежните работи е СД Транс од село Ѕвегор, а инвеститор е општина Делчево со сретства од буџетот на општината, по претходно спроведена постапка за јавна набавка. Овој проект се реализира во рамки на годишната програма на градоначалникот Горан Малешевски за 2012 година, а е инициран од страна на самите граѓани преку советот на урбаната заедница на 3-ти реон.

Share/Save/Bookmark

Оваа содржина е заклучена. Не е можно коментирање на оваа статија.

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес35
mod_vvisit_counterВчера259
mod_vvisit_counterОваа недела294
mod_vvisit_counterПретходна недела3525
mod_vvisit_counterОвој месец13299
mod_vvisit_counterПретходен месец12072
mod_vvisit_counterВкупно3510162

Присутни online: 3
Ваша IP: 3.232.96.22
,
Денес: Јан 26, 2021