Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Во Делчево со повеќе свечености е одбележан 23-ти Октомври

Печати PDF

IMG 1054_resize

Во понеделник 22.10.2012 година, со полагање на свежо цвеќе пред споменикот на идеологот на македонското револуционерно движење од пред Илинденскиот период и патрон на нашиот Град-Гоце Делчев, и пригодна свечена програма, во Делчево се одбележа 23-ти Октомври "Денот на македонската револуционерна борба". 

IMG 1060_resize IMG 1063_resize

Оддавањето почит на сите знајни и незнајни јунаци и учесници во македонската револуционерна борба започна во 17.30 часот со читање на прогоден реферат за значењето на овој празник. Потоа пред споменикот на Гоце Делчев свежо цвеќе положија претставници од општина Делчево, како и советници од Советот на општина Делчево.

Во 18.00 часот во спомен домот АСНОМ започна културно уметничката програма во изведба на членовите на НУЦК Никола Јонков Вапцаров, како и афирмирани музички исполнувачи од Делчево.

IMG 1075_resize

За крај на програмата беше направена премиерна видео проекција на документарниот филм "Во Селник на Петковден" во авторство на Васил Маневски, кој е посветен на големиот верски празник помеѓу народот познат како Петковден, а кој се празнува секоја година традиционално кај црквата Св.Петка во село Селник.

Филмот беше сниман и работен во изминатите две години, со подршка на повеќе правни субјекти и физички лица, како и со подршка на Градоначалникот Горан Малешевски.

IMG 1103_resize IMG 1128_resize

IMG 1177_resize IMG 1189_resize

IMG 1137_resize

Share/Save/Bookmark

Оваа содржина е заклучена. Не е можно коментирање на оваа статија.

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес12
mod_vvisit_counterВчера259
mod_vvisit_counterОваа недела271
mod_vvisit_counterПретходна недела3525
mod_vvisit_counterОвој месец13276
mod_vvisit_counterПретходен месец12072
mod_vvisit_counterВкупно3510139

Присутни online: 2
Ваша IP: 3.232.96.22
,
Денес: Јан 26, 2021