Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Поставени нови прозори за примена на принципи за енергетска ефикасност во ООУ Ванчо Прќе

Печати PDF

IMG 0280_resize

Во изминатиот период по работен проект на наставниот и управниот кадар во ООУ Ванчо Прќе во Делчево беа поставени нови прозорни стакла на повеќе позиции во училишната зграда и спортската сала на ова училиште.

Станува збор за реализација на проект кој во себе содржи одредници за имплементација на енергетско ефикасни мерки за градба, во кој што учествуваа ученици од училиштето како и наставен кадар како нивни ментори. Покрај примената на тврдите мерки (вградување на нови прозори), проектот опфаќаше и меки мерки на едукација и обука на учениците-учесници во проектот, со што во значителна мерка се подигна нивото на перцепција на оваа проблематика кај учениците.

IMG 0283_resize IMG 3162_resize

Во салата за приредби и свечености преку овој проект се поставија вкупно 32 прозорци со термоизолационо стакло, со кои се минимизира циркулацијата на воздух низ овој дел од училиштето, со што е постигната сегрегација на волуменот при неговото затоплување и ладење.

Дел од финансиската конструкција во износ од 1500 евра за овој проект е обезбедена од сретства од буџетот на општина Делчево, а дел во износ од 1000 евра е обезбеден од невладината ОХО.

Истовремено во спортската сала при ова училиште се поставени нови лексан прозори со површина од околу 115 м2 во вкупен износ од 44.000,оо мкд, со што исто така е намалена емисијата на топлина од оваа просторија која секојдневно се користи во рамки на наставата на училиштето. Овие сретства се обезбедени од сопствениот буџет на училиштето.

Во изминатиот период во дворот на ООУ Ванчо Прќе исто така беше изградена и пристапна пешачка патека, кон еден од влезовите на зградата во должина од 77 метри и ширина од 2 метри. Дел од сретствата за изградба на оваа патека се обезбедени од општина Делчево а дел од сопствено учество на училиштето.

Share/Save/Bookmark

Оваа содржина е заклучена. Не е можно коментирање на оваа статија.

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес45
mod_vvisit_counterВчера679
mod_vvisit_counterОваа недела1673
mod_vvisit_counterПретходна недела7520
mod_vvisit_counterОвој месец12724
mod_vvisit_counterПретходен месец27076
mod_vvisit_counterВкупно3415839

Присутни online: 4
Ваша IP: 54.160.19.155
,
Денес: Авг 12, 2020