Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Се одржа концертот на Чалгија саунд систем во рамки на Топол културен бран 2012 во Делчево

Печати PDF

Chalgija1

Во петок 27.07.2012 година во рамки на овогодинешниот Топол културен бран 2012 година се одржа концерт на групата Чалгија саунд систем од Скопје.

Chalgija1 Chalgija1

Концертот започна во 21.30 часот на летната сцена пред Спомен домот АСНОМ во Делчево. Присутната публика имаше можност да се запознае со богатиот музички репертоар на оваа група која во својот опус негува традиционална музика со староградски примеси и припеви.

Беа отсвирени најголемите хитови аранжирани од групата како што се: Ајде дали знаеш, паметиш Милице; Мори чупи костурчанки и редица други кои наидоа на топол прием кај присутната публика, кои пееја заедно со групата во еден глас.

Концертот се реализираше во организација на Општина Делчево, во соработка со Министерството за култура на РМ, во рамки на веќе традиционалната манифестација Топол културен бран.

Chalgija1 Chalgija1

Chalgija6 Chalgija9

Chalgija7 Chalgija1  

Share/Save/Bookmark

Оваа содржина е заклучена. Не е можно коментирање на оваа статија.

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес22
mod_vvisit_counterВчера259
mod_vvisit_counterОваа недела281
mod_vvisit_counterПретходна недела3525
mod_vvisit_counterОвој месец13286
mod_vvisit_counterПретходен месец12072
mod_vvisit_counterВкупно3510149

Присутни online: 4
Ваша IP: 3.232.96.22
,
Денес: Јан 26, 2021