Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Во Делчево се одбележа 136 години од Разловечкото востание

Печати PDF

Razlovci1 resize

Во недела 20.05.2012 година во село Разловци-општина Делчево со повеќе настани се одбележа 136 годишнината од Разловечкото востание во организација на општина Делчево.

Razlovci2 resize

Razlovci8 resize Razlovci6 resize

Razlovci7 resize Razlovci9 resize

Манифестацијата започна со полагање на свежо цвеќе пред спомен плочата (поставена по повод 135 годишнината од востанието) на Поп Стојан на ѕидот на црквата Св.Цар Константин и Царица Елена во центарот на Разловци, по што следуваше панихида за загинатите учесници во востанието чии што гробови се сместени под тремот на црквата. Свежо цвеќе пред спомен плочата на Поп Стојан положија делегација од општина Делчево предводена од градоначалникот на општина Делчево г-дин Горан Малешевски, претставници на политички партии и здруженија од општината.

Razlovci3 resize

Потоа во дворот на подрачното училиште на ООУ Св.Климент Охридски од Делчево се одржа пригодна културно уметничка програма.

Програмата започна со поздравен говор на градоначалникот Малешевски пред присутните гости и жители на село Разловци, во кој градоначалникот го истакна значењето и улогата на Разловечкото востание во севкупната историја на Македонскиот народ, како и за регионот на Пијанец и општина Делчево.

Razlovci4 resize Razlovci5 resize

Потоа беше прочитан пригоден реферат од историографски и фактографски аспект за Разловечкото востание, подготвен од страна Ирена Телетанска-професор по историја во СОУ ММ Брицо, по што беше прочитана првонаградената литературна творба во рамки на конкурсот спроведен во рамки на оваа манифестација, на тема за Разловечкото востание.

Во продолжение на програмата следуваше обемна културно уметничка програма од богатиот репертоар на културно уметничките организации кои егзистираат во Делчево: ЗФГ Копачка од с.Драмче, КУД Гоце Делчев, и НУЦК Никола Јонков Вапцаров.

Во официјалниот дел од програмата зедоа и планинари од Делчево и Пехчево кои по повод на овој настан поминаа 10 километри долг планинарски марш од с.Тработивиште до с.Разловци.

По завршувањето на програмата за присутните гости беше послужен традиционален ручек кој што секоја година општина Делчево го организира во оваа прилика, во дворот на црквата Св.Цар Константин и Царица Елена.

Share/Save/Bookmark

Оваа содржина е заклучена. Не е можно коментирање на оваа статија.

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес334
mod_vvisit_counterВчера680
mod_vvisit_counterОваа недела1997
mod_vvisit_counterПретходна недела4222
mod_vvisit_counterОвој месец11477
mod_vvisit_counterПретходен месец12072
mod_vvisit_counterВкупно3508340

Присутни online: 6
Ваша IP: 3.239.40.250
,
Денес: Јан 21, 2021