Postapki i_proceduri Gradezni dozvoli 

Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 

Актуелно - Актуелности

книга1 книга1.1

Во организација на ЈЛБ „Илинден“ и Општина Делчево синоќа во мултифункционалниот центар во Делчево се одржа промоција на новото дело на писателката Билјана Тинтоска.

Јавната локална библиотека „Илинден“ секогаш е расположена и да набавува и да промовира наши автори, затоа што е огромно задоволството да го збогатиме нашиот фонд, токму со дела од наши автори, истакна при обраќањето директорката на ЈЛБ „Илинден“ Билјана Петровска.

- Вечерва промовираме токму еден ваков роман, кој токму од вечерва се наоѓа на полиците во нашата библиотека и нашите читатели ќе можат да го изнајмат и прочитаат. Покрај овој роман библиотеката располага и со првиот роман од Тинтоска насловен „Овде или во вечноста“, истакна Билјана Петровска, директорка на ЈЛБ „Илинден“.

книга1.2 книга1.3

Промотор на новото дело на Тинтоска, беше Даниела Такева, м-р по македонистика која истакна дека делата на Тинтоска даваат голем придонес во развојот на македонскиот современ роман.

-Билјана Тинтоска со нејзините два романи „Каде реката го бакнува небото“ и првиот роман „Одовде до вечноста“ се романи кои од првата страница ве навлекуваат и нема да сакате да ги испуштите од раце. Тие пленат со секој нов збор и секоја нова реченица и ќе ве држат во дејството и патешествијата на главните ликови, по што верувајте, ќе излезете, како што таа милува да каже за силата на молитвата, „прочистени како од духовна бања“. И двата романи го носат печатот на нејзиниот стил јасно-речен, а и мисла заокружена и поткрепена со факти за моралната вредност и чистота, испреплетена со длабока верба во Бога и молитва која оплеменува и ја дава силата да се истрае и да се издржи денот кој не знаеме што носи. Всушност, во делата се испреплетуваат многу автобиографски елементи, добро надоградени со авторска имагинација, во која успешно ги става ликовите во неизвесности, недоречености, тие да страдаат, да претчуствуваат, да се борат за одржување во соврменеието и притоа водени од моралните доблести, да се одржат во современиот свет, за кој слободно може да кажеме дека страда од отсуство на срам, во свет на изместени вредности, истакна Такева.

Како што истакна самата авторка Тинтоска, падот на моралните вредности го има главното сиже во нејзиниот втор роман.

-Најголем мотив ми се секогаш учениците, затоа што забележувам дека кај децата недостасуваат моралните вредности, падовите кај моралните вредности ми се едни од најсилните мотиви, а целта ми е како да ги мотивирам младите, да се приближат до тие морални вредности, да го сакаат убавиот збор. Инаку мотив за мојата втора книга „Каде реката го бакнува небото“ претставува дел од животот на мојот дедо. кој има посебен развој на винарството и лозарството и кој бил еден од ретките школувани во 1926 година во Прага и  кој има големи заслуги на ова поле, рече Тинтоска.

Промоцијата беше организирана во рамките на одбележувањето на месецот на книгата, Октомври.

Share/Save/Bookmark

Коментирај

Коментари кои не се поврзани со текстот што е објавен, нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат навредлива содржина по било која основа нема да се објавуваат.
Коментари кои содржат несоодветни зборови нема да се објавуваат.
Коментари кои се упатени на други коментари а се со содржина која не е поврзана со содржината на текстот на статијата нема да се објавуваат.


Последни актуелни информации

Објавено на 04 Март 2020, 15.15 од Д.Чапевски
-36------ Советниците на денешната редовна 36 Седница на Советот го усвоија Заклучокот за извршувањето на Буџетот за последниот квартал за 2019  кој изнесува 87,5%, односно од вкупно планираните приходи од...
Објавено на 04 Март 2020, 09.45 од Д.Чапевски
2020-03-04-08-47-01 Девет нови контејнери, денеска се поставија во најоддалеченото село во Општина Делчево, Разловци, со што за прв пат ова село добива садови за собирање комунален отпад. Локациите каде се поставени...
Објавено на 04 Март 2020, 09.15 од Д.Чапевски
2020-03-04-08-42-29 Општина Делчево е дел од заедничката Програма на Советот на Европа и ЕУ, РОМАКТЕД, што значи Програма за промовирање добро владеење и зајакнување на Ромите на локално ниво“. Програмата е наменета за...
Објавено на 02 Март 2020, 11.50 од Д.Чапевски
2020-03-02-10-54-56  Градоначалникот на Општина Делчево, Горан Трајковски, денеска во Владата на РСМ заедно со градоначалниците од 80 општини и градот Скопје, го потпиша Меморандумот за разбирање со општините за...
Објавено на 27 Февруари 2020, 14.02 од Д.Чапевски
2020-02-27-13-04-45 Согласно со насоките од Генералниот секретаријат од Владата на Република Северна Македонија, Општина Делчево ги известува сите вработени во Општина Делчево и локалните институции и претпријатија,...
Објавено на 27 Февруари 2020, 12.24 од Д.Чапевски
2020-02-27-11-39-38 Врз основа на член 21 од Законот за просторно и урбанистичко планирање (Службен весник на РМ бр.199/2014,42/2015,44/2015,193/2015,31/16,163/16 и 64/18), Градоначалникот на Општина Делчево го донесува...
Објавено на 26 Февруари 2020, 14.43 од Д.Чапевски
----36------- Врз основа на член 39 став 2 ичлен 48 од Законот за локална самоуправа („Сл. Весник на РМ“ бр. 5/2002), како и член 25 став 2 од Статутот на Општина Делчево (“Сл. гласник на Општина Делчево“...
Објавено на 25 Февруари 2020, 13.15 од Д.Чапевски
2020-02-25-12-16-56 Наставници од трите образовни институции од градот денеска присуствуваа на обуката за родова сензибилизација на наставниот кадар организирана од Општина Делчево и Комисијата за еднакви можности меѓу...
Објавено на 24 Февруари 2020, 11.42 од Д.Чапевски
2020-02-24-10-45-09 Кои се надлежностите на една опшптина, дали има екопатроли, каде ќе се наоѓа филтер- станицата за вода во Делчево и како изгледа еден работен ден на градоначалникот, беа само дел од прашањата што ги...
Објавено на 24 Февруари 2020, 08.35 од Д.Чапевски
2020-02-24-07-36-21 Согласно со Програмата за еднакви можности на жените и мажите на Општина Делчево и работа на КЕМ за 2020 година, Комисијата за еднакви можности на жените и мажите при Советот на Општина Делчево,...
Објавено на 23 Февруари 2020, 12.15 од Д.Чапевски
-76-    Планинари од Делчево, Берово и Пехчево, заедно со претставници од институции и здруженија на граѓани од Делчево и соседните општини учествуваа на планинарскиот марш на планината Голак...
Објавено на 21 Февруари 2020, 13.27 од Д.Чапевски
2020-02-21-12-29-33 Учениците и наставниците од ООУ „Ванчо Прке“ во соработка со Јавната локална библиотека „Илинден“ денеска го одбележаа Светскиот ден на мајчиниот јазик. По тој повод беше одржана  пригодна културна...
Објавено на 21 Февруари 2020, 09.32 од Д.Чапевски
2020-02-21-08-35-28  Екипи на ЈКП „Брегалница“ деновиве активно работат на расчистување на селските гробишта во селата Тработивиште и Разловци. Покрај редовните активности за редовно чистење и одржување на јавните...
Објавено на 20 Февруари 2020, 09.27 од Д.Чапевски
2020-02-20-08-29-26 Прв пат по повеќе од една деценија, набавени се нови садови за отпад во Општина Делчево. За подобрување на состојбата со управување на отпадот, Општина Делчево набави 23 контејнери вредни 371.000...
Објавено на 18 Февруари 2020, 13.39 од Д.Чапевски
2020-02-18-12-41-17 Единицата за управување со проектот „Водоснабдување на Делчево“ на својот шести состанок ги даде проекциите за реализација на инфраструктурниот дел од проектот. На состанокот главна тема беше...
Објавено на 18 Февруари 2020, 08.06 од Д.Чапевски
------76---- По повод 76-годишнината од Февруарскиот поход, Општина Делчево организира планинарски марш до планината Голак на ден 23.02.2020. За таа цел, Општина Делчево  ги повикува граѓаните, здруженијата,...
Објавено на 14 Февруари 2020, 12.00 од Д.Чапевски
2020-02-14-11-02-59  Интензивно се работи на изградбата на пристапните рампи на првиот пешачки мост на реката Брегалница. Согласно со проектот, пристапните рампи на пешачкиот мост се составени од пешачка рампа и скали...
Објавено на 13 Февруари 2020, 14.00 од Д.Чапевски
2020-02-13-13-05-55 Со изградба на кровната конструкција, денеска започна втората фаза од доизградбата на соборниот храм „Свети Кирил и Методиј“ во Делчево. Работите треба да завршат за два месеци, а средствата за...
Објавено на 12 Февруари 2020, 14.05 од Д.Чапевски
2020-02-12-13-06-50 Во рамките на Програмата за изградба на нови објекти и за реконструкција, санација и адаптација на постојните објекти што ги користат националните установи од областа на културата за 2020 година,...
Објавено на 11 Февруари 2020, 11.52 од Д.Чапевски
2020-02-11-10-54-46 Во работна посета на Општина Делчево денеска престојува заменик- амбасадорот на Сојузна Република Германија во земјава, Ото Граф, при што беше остварена средба со градоначалникот Горан Трајковски....

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес321
mod_vvisit_counterВчера745
mod_vvisit_counterОваа недела1066
mod_vvisit_counterПретходна недела4975
mod_vvisit_counterОвој месец14573
mod_vvisit_counterПретходен месец19903
mod_vvisit_counterВкупно3481430

Присутни online: 10
Ваша IP: 35.153.39.7
,
Денес: Ное 24, 2020